Aksiyel Fan Nedir, Ne İşe Yarar?

Aksiyel Fan Nedir, Ne İşe Yarar?

Temizlik yönünde kullanılan fan çeşitleri birçok farklı mekânda havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde tercih edilmektedir. Aksiyel fanlar da bu fan grubunun bir çeşididir. Aksiyel fan, farklı sistemlerdeki sıcak ve soğuk havanın sirkülasyonunu sağlayan cihazlara denilmektedir. Üretimi büyük bir titizlik ile yapılarak, en iyi parçalar kullanılmaktadır. Ayrıca ürün seçimlerinde düşük montaj derinliği, daha az sesli, maksimum verimlilik ve eşanjör bölümlerinde en iyi hava akışının sağlayan ürünler seçilir. 

Aksiyel fanlar galvaniz kaplı statik boyalı saclardan üretilmektedir. Üretimlerinde silindir tezgahlarında şekil verilerek yuvarlak görünüme getirilen ürünlerin giriş ve çıkış bölümlerine yuvarlak hava kanalı flaşları eklenmektedir. Elektrik motorlarının dayanıklılığını arttıracak bağlantı ayakları cihazın gövde kısmına monte edilir. 

1- Aksiyel Fan Ne İşe Yarar?

Aksiyel fanlar, hızlı hava akışını sağlamak için imal edilen cihazlardır. Bu fanlar, dairesel kesitli aksiyel fan, hava kanalı bağlantılı ya da serbest atışlı olarak kullanılmaktadır. Aksiyel kanatlı fan, patlayıcı ve parlayıcı madde akışının olduğu mekanlarda tercih edilmektedir. Örneğin otoparklardaki jet fanlı havalandırmalar ile birleştirilerek havanın yer seviyesine ulaşımı sağlamaktadır. 

2- Aksiyel Fanların Kullanım Alanları Nerelerdir?

Aksiyel fanlar, havalandırma, egzoz gazı, tozlu olan dumanın yoğun olduğu mekanlar, soğutma kuleleri, yanıcı ve patlayıcı gazların bulunduğu mekanlarda, atölye, dökümhane, endüstriyel tesisleri ve yüksek emilim gerektiren mutfaklarda kullanılmaktadır. 

Aksiyel fanlar, otopark mekanlarında duman tahliye fanı olarak tercih edilmektedir. Burada kullanılan aksiyel fan duman tahliyesi görevi görerek, yüksek sıcaklığa dayanıklı motorlar yerleştirilmektedir. 

3- Aksiyel Fanların Çeşitleri Nedir?

Aksiyel fanların basınç farkı sonucunda oluşan havanın hareketi eksenel yönde olmaktadır.  Bu fanların hızlı ve kolay montaj imkânı vardır. Pervane motor miline direkt takılabilir. Aynı zamanda enerji verimliliği sağlamaktadır. Aksiyel fanları 3 farklı başlığa ayırmak mümkündür. 

1- Pervane Kanatlı Aksiyel Fan: Bu fan çeşidi, yüksek, orta ve alçak basınçlı ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinde tercih edilmektedir.
2- Silindir Kanat Aksiyel Fan: Bu fan çeşidi, orta ve alçak basınçlı ısıtma sistemleri, kurutma ve boya işlemlerin yapıldığı kabin egzoz sistemlerinde tercih edilmektedir. 
3- Kılavuzlu Silindir Aksiyel Fan: Bu fan çeşidi, alçak statik basınçlı ve yüksek hava debilerinde tercih edilmektedir.

Kısacası aksiyel fanlar, havanın sıcak ve soğuk havanın akışını sağlayan pratik kullanılabilen ekonomik ürünlerdir. Bu fanlar montaj yönü değiştirilerek aspiratör ve vantilatör havalandırmalarında kullanılabilir. Kullanım alanları bakımında yaygın olan fanlar birçok mutfak, endüstriyel tesis ve otopark gibi farklı mekanlarda havalandırma sistemi olarak tercih edilmektedir. Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

En Üste Git