Endüstriyel Fan Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel Fan Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel fanlar, birçok işletmede duman ve kirli havanın çıkışını sağlayan yüksek basınç ile hava akışının yönünü değiştiren cihazlardır. 

Endüstriyel fan ürünleri 1.000 – 200 m3/h den 23.000 – 160.000 m3/h’e kadar 1200 – 2000 mmss basınca kadar hizmet verebilir. Endüstriyel fanlar kullanım alanlarına göre kendi içinde birkaç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Aksiyal Fanlar,
 • Salyangoz Fanlar,
 • Radyal Fanlar,
 • Hücreli Fanlar,
 • Plug Fanlar,

Yukarıda sıraladığımız endüstriyel fan çeşitleri arasından en çok aksiyal fanlar kullanılmaktadır. Aksiyel fanların amacı hava transferini hızlıca sağlamasıdır. Aynı zamanda serbest atışlı, hava kanal bağlantılı veya dairesel kesitli olacak şekilde kullanılabilir. Bu fanların montajı ve kullanımı kolaydır. Aksiyel fanlar kendi içinde 3 grubu ayrılmaktadır. 

 • Pervane Kanatlı Aksiyel Fanlar: Klima uygulamaları, havalandırma sistemleri, alçak, yüksek ve orta basınçlı ısıtma sistemlerinde tercih edilmektedir. 
 • Kılavuzlu Silindir Aksiyel Fanlar: Alçak statik bir basınca sahip olan büyük hava debilerinde tercih edilen fanlardır. 
 • Pervane Kanatlı Aksiyel Fanlar: Yüksek, orta ve alçak basınçtaki ısıtma sistemleri, klima uygulamaları ve havalandırma sistemlerinde tercih edilmektedir.

Salyangoz Fanlar

Salyangoz fanlar, ismi gibi görünümü de bir salyangoza benzemektedir. Kullanım alanı olarak sanayi üretiminde yoğun maddelerin temizlenmesi görevlerinde tercih edilmektedir. 

Salyangoz fanlar, basınç aralıklarına ve debilerine göre, üfleme ve havayı emiş gücüne göre farklı görüntülenebilir. Bu fanlar havanın akışında önemli bir yere sahip olan, güçlü ve kullanışlı fanlardır. Bu nedenle işletmelerde ve fabrikalarda tercih edilmektedir. Toz emici özelliği ile ön plana çıkan fanlar, tavan, duvar yer gibi bölümlere monte edilerek kullanılabilir. 

Radyal Fanlar

Radyal fanlar, gazın veya havanın basınç anında aktarma işleminde görevli olan donanım sistemidir. Bu fanların hem düşük hem de yüksek performanslı ürünleri bulunmaktadır. Aynı zamanda hava soğutma, toz toplama gibi özellikleri barındırmaktadır.  
Santrifüj olarak da bilinen radyal fanlar 4 ana kategoriye ayrılmaktadır. 

 • Eğimsiz tip: Eğimsiz fanlar, endüstriyel fabrikalar ve yüksek basınca sahip klima sistemlerinde kullanılmaktadır. Üretimleri dayanıklı ve paslanmaya karşı malzemeden üretilmiştir. Uzun süreli kullanım imkânı sağlar. 
 • Öne Eğilimli Kanatlı Tip: Bu fanlar alçak basınca sahip havalandırma sistemlerinde tercih edilerek ev klimalarında karşımıza çıkmaktadır. 
 • Geriye Eğilimli Kanatlı Tip: İş yerlerinde ve fabrikalardaki havalandırmalarda kullanılmaktadır. 
 • Aerodinamik Kanatlı Tip: Bu fanlar tüm havalandırma sistemlerinde ve büyük hava debilerinde kullanılmaktadır. 

Hücreli Fanlar

Kanal tipi fan olarak da isimlendirilen fanlar, soğutma ve ısıtma sistemlerinde hava akışı sağlar. Bu fanların amacı mekânın havasını temizlemektir.  Diğer havalandırma cihazlardan farklı izole edilen bir kabin ve dış kısmında korunaklı bir yapısı bulunur. Bu sayede fan çalışırken daha az ses çıkarır. Alışveriş merkezi, spor salonu, hastane, okul ve banka gibi mekanlarda kullanılmaktadır. 

Plug Fanlar

Bu fanlar, düşük ve orta basınçtaki yüksek verimli hava akışını sağlayan fanlardır. Kurlumu ve sökme işlemleri kolaylıkla yapılabilir. 

Endüstriyel Fanların Kullanım Alanları 

 • Madencilik sektöründe,
 • Boyahaneler ve fabrikalarda,
 • Metal, ahşap işleme sektörlerinde,
 • İlaç, kimya, tarım, döküm, kumlama, havacılık, kâğıt ve karton sektörlerinde tercih edilmektedir. 

Kısacası endüstriyel fanlar, havanın fan üzerindeki akışına göre değişmektedir. Havanın akışını değiştiren bu fanlar sayesinde mekân içerisindeki kirli ve dumanlı havayı dışarıya taşıyarak ferah ve temiz bir hava elde edilir. 

Ürünlerimiz sayfasında yer alan endüstriyel fanlar ve alt kategorilerine ait ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Yazımız hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

En Üste Git