Otopark Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Otopark Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Son yıllarda hızla artan nüfus yoğunluğu, beraberinde araç artışını da getirmiştir. Bu da metropol şehirlerin daha kalabalık hale gelmesine neden olmaktadır. Bir şehirdeki araç artışı, otopark ve otopark havalandırma sistemlerinin ihtiyacını gün yüzüne çıkarmaktadır. Çünkü otoparklar içerisinde bulunan araç egzoz gazları nedeniyle bulunan ortamı kirli bir hale getirecektir. Bu nedenle otoparklar içerisinde hava akışının sağlanabilmesi için iyi bir havalandırma sisteminin olması gerekmektedir.

Örneğin bir metropolde insanlarının büyük çoğunluğunun gittikleri alışveriş merkezleri, tiyatro, havalimanları ve yaşadıkları çok katlı binalar otopark ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Otoparklar genellikle binaların zemin katından başlayarak birkaç katlı yapılmaktadır.

Otoparkların içerisinde havalandırma sistemlerin olmasının iki temel nedeni vardır. İlki, otopark içerisinde havanın kirlenmesine neden olacak egzoz gazlarının dışarıya atılmasını sağlamaktır. İkincisi ise yangın gibi durumlarda, ortamdaki havanın kontrol edilmesinde yardımcı olmaktadır.  Ayrıca otopark havalandırma sistemlerinde çoğunlukla jet fanlar tercih edilmektedir.

1- Otoparklarda Havalandırma Kullanmanın Avantajları

  • Otopark içerisindeki egzoz ve diğer tehlikeli gazların çıkışını sağlayarak alandaki havayı temizler.
  • Otoparklarda kullanılan havalandırma sistemleri rutubet oluşumunu engeller. 
  • Otopark içerisinde olabilecek yangın, patlama vb. olaylarda ortaya çıkan karbon monoksit ve diğer zararlı gazları dışarıya atar. 

2- Otopark Havalandırma Sistemleri Kurulumu

Otopark mekanlarında kurulacak olan havalandırma sistemlerinde öncelikle mekânın metrekaresi, giriş çıkış yönleri ve hava açıklıklarının kontrolünden sonra projelendirme yapılmaktadır. Aynı zamanda kapalı otoparklarda havalandırma sistemlerinin kullanılması zorunludur. Mekâna monte edilecek havalandırmaların gözle görülen yerlerde ve estetik açıdan konumlandırılması gerekir. Havalandırmalar, oval, sekizgen, muz, yuvarlak ve radyal şekillerinden oluşmaktadır. 

3- Otopark Havalandırma Sisteminin Teknik Özellikleri Nedir?

  • Havalandırma sistemlerinde kullanılacak olan ürünlerin VDI 2060 / ISO 1940/1-1986 belge şartlarına uygun olmalıdır.
  • Havalandırma sistemi üzerinde deflektörler yer almalıdır. Çünkü aksiyel jet fanların hava akış yönü daha da hassas olabilir.
  • Havalandırma üzerindeki bölümlere izolasyon yapılması gerekir. 
  • Havalandırma sisteminin havayı alan kısmı tel kafes ile üfleme kısmı deflektör olarak imal edilmelidir.
  • Havalandırma sisteminin üzerinde yer alacak tüm motorlar 2/4 kutuplu olması gerekir.
  • Havalandırmada kullanılacak fanların üzerinde yüksek sıcaklıklara karşı terminal kutu yer almalıdır.

Özetle; otopark mekanlarında kullanılan havalandırma sistemleri büyük bir titizlikle projelendirilip sonrasında montajı yapılmalıdır. Otopark içerisinde olması gereken temiz havanın sağlanabilmesi ve olası olumsuz olayların önüne geçilmesinde yardımcı olan havalandırma sistemlerinin kullanılması zorunlu ve gereklidir. 

Vensis Havalandırma olarak sizler için en uygun havalandırma sistemi ekipmanlarını temin etmekteyiz. İhtiyacınız olan havalandırma sistemlerine ürünler sayfamızdan, daha detaylı bilgi almak için ise iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

En Üste Git